Zastrzegając logo firmy w Urzędzie Patentowym uzyskujemy prawo do wykorzystania znaku graficznego na terenie Polski, możemy zgłosić także nazwy oraz znaki graficzne do organizacji na terenie Unii Europejskiej oraz do organizacji międzynarodowych.

Dzięki temu chronimy markę przed naruszeniem prawa do wykorzystania znaku graficznego. W ten sposób zabezpieczymy towar przed podrabianiem, czy też nieświadomym wykorzystaniem przez konkurencję.

Ochrona patentowa nazwy firmy, marki i towaru

Jak upewnić się nazwa firmy może być zarejestrowana przez Urząd Patentowy?

W niektórych branżach pomysł na znak graficzny może być bardzo podobny u wielu przedsiębiorców, będą oni chcieli stworzyć grafikę, która kojarzy się z produktem, dlatego różnice mogą być niewielkie. Firmy, które zarejestrowały swoje znaki graficzne oraz nazwy, z pewnością podniosą swoją wiarygodność u klientów oraz inwestorów, zastrzeżenie marki przynosi wiele korzyści, jak również chroni przed stratami. Dzięki zastrzeżeniu w Urzędzie Patentowym zyskujemy ochronę prawną, co jest bardzo istotne, w tym przypadku urząd będzie ścigał firmy, które będą podszywały się pod nasze usługi czy też towary. Warto jednak pamiętać, że rejestracja w urzędzie będzie wiązała się z dość restrykcyjnym sprawdzeniem czy nasz znak nie kojarzy się czy też nie przypomina znaku już zarejestrowanego lub też wykorzystywanego przez firmę konkurencyjną.

Dlatego istotne jest, aby sprawdzić nazwę firmy w wyszukiwarce krajowych znaków towarowych, możemy skorzystać także z wyszukiwarki dotyczącej Unii Europejskiej oraz wyszukiwarki międzynarodowej. Najczęściej będziemy korzystali z ochrony na terenie Polski, w tym przypadku odpowiednim organem jest Urząd Patentowy RP, gdzie wyszukiwarka zawiera wszystkie znaki podlegające ochronie na terenie kraju. Dodatkowo należy pamiętać, że w Polsce będą chronione również znaki firm należących do Unii Europejskiej. Niekiedy, pomimo że nasz znak różni się od innych, urzędnik może zauważyć pewne podobieństwa, nie musi być to cała grafika, niekiedy odmowa może dotyczyć podobieństwa pewnych elementów, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeżeli chcemy upewnić się, że rejestracja przebiegnie szybko i sprawnie.

Szczegółowe informacje na temat sprawdzenia nazwy firmy, dostępności, jak również oceny podobieństwa znaków towarowych, możemy znaleźć na stronie internetowej https://manager24.pl/jak-sprawdzic-czy-nazwa-firmy-jest-zastrzezona/. Poznamy zasady rejestracji znaków towarowych, dowiemy się jakie płaszczyzny związane z oznaczeniem towarów czy też marketingiem mogą dotyczyć ochrony, będzie to nie tylko nazwa czy też grafika, ale również może być to podobieństwo brzmienia, fonetycznej nazwy. Ochronie mogą podlegać także indywidualne znaki dźwiękowe, przykładowo charakterystyczne melodie dla danej firmy, w tym przypadku do Urzędu Patentowego zgłaszamy zapis nutowy.