Sprawna wentylacja dostarcza tlen, który zwiększa naszą wydolność, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, gazów i zarodników pleśni czy grzybów, co ma przełożenie na nasze zdrowie, a utrzymując właściwy poziom wilgotności, nie dopuszcza do rozwoju pleśni, co ma znaczenie dla alergików.

Nieprawidłowa wentylacja może w krótkim czasie doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych problemów. Inwestycja w odpowiedni system wentylacyjny jest inwestycją w zdrowie i kondycję budynku. Systemy wentylacji wyciągowej są preferowane w zimnym klimacie, gdzie rzadziej wciągają wilgotne powietrze do budynku. Przeciwnie, systemy wentylacji nawiewnej lepiej kontrolują wilgotność w ciepłym klimacie. Zrównoważone systemy wentylacyjne działają zarówno w zimnym, jak i ciepłym klimacie, ale ich instalacja jest droższa. Systemy odzysku ciepła wymieniają powietrze wewnętrzne z powietrzem zewnętrznym. Systemy wentylacji wyciągowej działają poprzez obniżenie ciśnienia w budynku. Poprzez obniżenie ciśnienia powietrza wewnętrznego poniżej ciśnienia powietrza zewnętrznego, usuwają powietrze wewnętrzne z domu, podczas gdy powietrze uzupełniające infiltruje przez nieszczelności w skorupie budynku i celowe, pasywne otwory wentylacyjne. Systemy wentylacji wyciągowej są najbardziej odpowiednie w zimnym klimacie.

W klimacie z ciepłym, wilgotnym latem obniżenie ciśnienia może wciągnąć wilgotne powietrze do pustych ścian budynku, gdzie może się skroplić i spowodować uszkodzenie w postaci pojawienia się pleśni czy grzyba.

Systemy wentylacji wyciągowej są stosunkowo proste i niedrogie w montażu. Zazwyczaj system wentylacji wyciągowej składa się z jednego wentylatora podłączonego do centralnie umieszczonego, pojedynczego punktu wylotowego w domu. Wiele rodzajów wentylatorów oferuje hurtownia wentylacji w Rzeszowie. Regulowane, pasywne otwory wentylacyjne przez okna lub ściany można zainstalować w celu doprowadzenia świeżego powietrza zamiast polegać na przeciekach w obudowie budynku. Jednak pasywne otwory wentylacyjne mogą być nieskuteczne, ponieważ mogą być potrzebne większe różnice ciśnień niż te wywołane przez wentylator.