W 1799 roku włoski fizyk Alessandro Volta stworzył pierwszą baterię, układając naprzemiennie warstwy cynku, nasyconej solanką tektury lub tkaniny i srebra. Taki układ, zwany stosem woltaicznym, nie był pierwszym urządzeniem wytwarzającym elektryczność, ale jako pierwszy emitował stały, trwały prąd.

Jednak wynalazek Volty miał pewne wady. Wysokość, na której można układać warstwy, była ograniczona, ponieważ ciężar stosu wyciskałby solankę z tektury lub materiału. Metalowe dyski również szybko ulegały korozji, skracając żywotność baterii. Mimo tych niedociągnięć jednostka siły elektromotorycznej SI jest obecnie nazywana woltem na cześć osiągnięcia Volty. Kolejny przełom w technologii akumulatorowej nastąpił w 1836 r., Kiedy angielski chemik John Frederick Daniell wynalazł ogniwo Daniella. W tym wczesnym akumulatorze miedzianą płytkę umieszczono na dnie szklanego słoika, a roztwór siarczanu miedzi wylano na płytkę, aby napełnić słoik do połowy. Następnie płytkę cynkową zawieszono w słoiku i dodano roztwór siarczanu cynku. Ponieważ siarczan miedzi jest gęstszy niż siarczan cynku, roztwór cynku unosił się na szczycie roztworu miedzi i otaczał cynk. Drut podłączony do blachy cynkowej reprezentował zacisk ujemny, podczas gdy ten prowadzący od miedzianej płytki był biegunem dodatnim. Oczywiście to ustawienie nie działałoby dobrze w latarce, ale w zastosowaniach stacjonarnych działało dobrze.

W rzeczywistości ogniwo Daniell było powszechnym sposobem zasilania dzwonków do drzwi i telefonów przed udoskonaleniem wytwarzania energii elektrycznej. Obecnie produkcja baterii jest dość tania, a każdy producent akumulatorów oferuje bardzo żywotne baterie. Dzięki temu możemy przez długi czas zasilać nasze urządzenia. Dzisiaj baterie są wszędzie wokół nas. Zasilają nasze zegarki, piloty czy telefony komórkowe i laptopy. Obsługują nasze czujniki dymu, elektryczne maszynki do golenia, wiertarki elektryczne, odtwarzacze mp3, termostaty – i lista jest długa. Jeśli czytasz ten artykuł na swoim laptopie lub smartfonie, być może teraz używasz baterii! Ponieważ jednak te przenośne zasilacze są tak rozpowszechnione, bardzo łatwo jest je uznać za coś oczywistego. W tym artykule dowiesz się więcej o akumulatorach, poznając ich historię, a także podstawowe części, reakcje i procesy, które sprawiają, że działają. Przetnij więc ten przewód i kliknij nasz informacyjny przewodnik, aby naładować swoją wiedzę na temat akumulatorów.