Nowoczesne podłogi winylowe od wysokiej jakości markowych producentów nie mają już nic wspólnego z zagrażającymi zdrowiu wykładzinami podłogowymi z przeszłości.

Na przykład producenci podłóg winylowych, wykorzystują pozostałości ziaren zbóż jako plastyfikatory. Ponadto niektórzy duzi producenci podłóg winylowych mają w swojej ofercie nawet całkowicie wolne od PVC organiczne podłogi winylowe. Te organiczne podłogi winylowe niezawierające PVC są wykonane wyłącznie na bazie poliuretanu i materiałów naturalnych, takich jak olej rycynowy lub rzepakowy. Prawie wszyscy producenci używają do swoich podłóg winylowych różnego rodzaju plastyfikatorów bez szkodliwych ftalanów i całkowicie rezygnują z użycia chloru i rozpuszczalników. W przeszłości podłogi winylowe zawsze musiały być klejone, ale obecnie stosuje się również nowoczesne techniki montażu, takie jak systemy zatrzaskowe i samokładające się podłogi winylowe. Ponadto coraz więcej podłóg winylowych można w całości poddać recyklingowi. Jaki rodzaj paneli podłogowych wybrać?

Oznacza to, że wykładziny winylowe są wykonane z materiałów, które po użyciu można łatwo przywrócić do cyklu surowcowego.

Nowoczesne podłogi winylowe wysokiej jakości markowych producentów nie są szkodliwe dla zdrowia. Wszystkie nowoczesne podłogi winylowe są znacznie poniżej wymaganych wartości granicznych zanieczyszczeń i są wykonane z wysokiej jakości, częściowo naturalnych składników, a tym samym nie szkodzą środowisku ani zdrowiu. W latach osiemdziesiątych produkowano wykładziny podłogowe z PVC, które zawierały szkodliwe plastyfikatory ftalowe, które mogą szkodzić ludzkiemu organizmowi i środowisku. Jednak po dużym spadku sprzedaży wykładzin PCV oraz rosnącej świadomości ekologicznej klientów, producenci wykładzin zaczęli poszukiwać nowych materiałów. Zostały wprowadzone duże zmiany w składzie i produkcji zarówno klasycznych wykładzin PCV, jak i nowoczesnych podłóg winylowych. Oczywiście przy wyborze istotna będzie cena podłogi winylowej, należy zwrócić ile kosztuje metr bieżący tego rodzaju podłogi.