Czasem sprawdzając metki ubrań w sklepach, możemy natknąć się na oznaczenie model.

Jest to nowoczesny materiał sztuczny, który podobnie jak wiskozę otrzymuje się z celulozy, powstaje w wyniku specjalnej obróbki chemicznej. Jednak w przeciwieństwie do wiskozy, model jest materiałem bardziej nowoczesnym, w tym wypadku wyeliminowano Wszystkie wady jaki posiadała wiskoza. Materiał ten cieszy się dużym powodzeniem ze względu na swój wygląd, może posiadać subtelny połysk, ale możemy otrzymać także materiał o innym wyglądzie. Ze względu na swoje właściwości, model, jest często wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej lub bielizny. Bardzo dobrze odprowadza ciepło, powodując że nasza skóra pozostaje sucha nawet w czasie treningu. Dzięki temu czujemy większy komfort, nawet jeżeli bieliznę znajduje się pod bluzą lub dresem. Tego rodzaju właściwości są pożądane także w przypadku pościeli, dlatego też często modal wykorzystywany jest do produkcji poszewek na nasze poduszki lub kołdry. Czym charakteryzuje się włókno modalne?

Bardzo często stosuje się go w połączeniu z innymi materiałami takimi jak przykładowo poliester, który nadaje mu większą wytrzymałość.

Jest to materiał bardzo miękki, Dlatego bardzo dobrze się go nosi, A bielizna z niego jest bardzo wygodna. Jestem materiał bardzo przewiewny, zatem bardzo dobrze sprawdza się w ubraniach letnich, oraz sportowych. Jest to materiał który się nie mechaci, jest sprężysty i odporny na kurczenie, jego Dodatkową zaletą jest możliwość noszenia go przez osoby narażone na różnego rodzaju alergię. Bardzo łatwo się go prasuje, dzięki czemu łatwo zadbać o wygląd naszych ubrań wykonanych z modelu. Bardzo wytrzymałe włókno modalne jest odporne na pranie, dlatego też bardzo dobrze utrzymują kolor, nie uszkadzają się w kontakcie z gorącą wodą. Obecnie wielu producentów bielizny i ubrań stosuje model, dlatego coraz częściej w sklepach możemy zakupić bardzo wysokiej jakości ubrania, które posłużą nam przez wiele lat.