Kiedy chcemy zadbać należycie o nasz trawnik, z pewnością bardzo ważne będzie odpowiednie nawadnianie, w zależności od wilgotności gleby powinniśmy użyć odpowiedniej ilości wody.

Woda musi bowiem wsiąknąć do korzeni, w przypadku kiedy ziemia jest wyschnięta, należy użyć dużej ilości wody aby dotarła ona do systemu korzennego. W przypadku kiedy chcemy aby trawa wyglądała dobrze należy zadbać o jej właściwe podcinanie, należy ścinać tylko część górną, pozostawiając trawę na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu będzie ona zdrowo rosła, a liście będą grube. Przycięcie trawy do zbyt niskiego poziomu sprawi że ziemia pod trawą będzie wysychała. Regularne koszenie trawnika pomoże promować bujny, zielony trawnik. Pomóc może także odnoszenie trawnika za pomocą specjalnych wideł ogrodniczych, co pozwoli zruszyć glebę i ją napowietrzyć. Lekkie zraszanie zwilża tylko trawę i powierzchnię gleby, sprzyjając płytkiemu wzrostowi korzeni i zwiększając potrzebę częstszego podlewania. Trawniki na ogół wymagają najczęściej w odstępach odstępach trzy lub czterodniowych. Najlepszą porą dnia na podlewanie jest wczesny poranek. Wówczas mniej wody jest traconych na skutek parowania, a trawnik ma dużo czasu na wyschnięcie przed zapadnięciem nocy.

Zatem większa ilość wody pozwoli na lepsze ukorzenianie się trawnika. Coraz częściej w ogrodach można dostrzec systemy nawadniające do trawników, grządek z warzywami itp.

Jest to wynalazek powstały wprawdzie wiele lat temu, ale zyskujący na wartości i popularności dopiero teraz. Najlepiej systemy nawadniające sprawdzają się w lecie, kiedy to kilkudniowa susza potrafi zniszczyć całe nasz kilku miesięczne już nawet rośliny. Mogą więc one pomóc nam zaoszczędzić pieniądze, które stracilibyśmy na zasadzenie i pielęgnację tych roślin. Wielu osobom zależy na tym, aby mieć piękne, zadbane ogrody, idealnie wystrzyżoną, zieloną trawę, wówczas system nawadniający bardzo się przyda. Kiedy nie wiemy co zasiać w naszym ogrodzie dobrym pomysłem może okazać się trawa samozagęszczająca. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli liczyć na gęstą trawę, tworzącą jednolity zielony dywan przed naszym domem.