Silniki takie jak przykładowo w silnikach samochodów stale są smarowane. Zmniejsza to zużycie, chroni wrażliwe części przed przegrzaniem, usuwa pozostałości spalania i zapobiega korozji.

Do stałego zasilania olejem odpowiedzialna jest tak zwana pompa olejowa – znana również jako pompa olejowa lub pompa ciśnieniowa oleju. Znajduje się on w misce olejowej i stale pompuje smar do obiegu oleju. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia oleju. W przypadku usterki pompy olejowej ciśnienie spada, a zapas oleju silnikowego zatrzymuje się. Działania pompy olejowej opiera się na elektromagnetyzmie. Dwa zawory elektromagnetyczne są zamontowane na pompie olejowej w przewodzie tłocznym. Kiedy cewki zaworów zostają pobudzone, powstaje pole siły magnetycznej. W rezultacie żelazny rdzeń, na którym porusza się gniazdo zaworu. Pierwszy elektrozawór jest konieczny, aby zapobiec wydostawaniu się oleju z dyszy bezpiecznie podczas wstępnego czyszczenia. Podczas procesu rozruchu pierwszy elektrozawór najpierw otrzymuje napięcie i otwiera się. Po wykryciu płomienia i odpowiednim zapotrzebowaniu na ciepło, elektrozawór otrzymuje napięcie i zamyka się. Wyłącza to regulator ciśnienia pierwszego stopnia, a pompa olejowa uwalnia ustawione ciśnienie pompy dla drugiego stopnia. Pompa może ulec awarii, w przypadku drobnych awarii element można naprawić.

Najpierw zdemontuj pompę, sprawdź stan nadciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa i dokładnie go wyczyść. Sam składnik należy zanurzyć w benzynie i pokryć olejem. Jeśli skrzynia korbowa jest zużyta, spuść olej i dokładnie spłucz miskę i przewód ssący. Średnio żywotność pompy w samochodzie wynosi 150 000 km. Jeśli skuteczność spada, należy go wymienić. Aby wyjąć pompę, należy wyjąć miskę i odkręcić śruby zabezpieczające. Następnie wyjmij rurkę ssącą olej. Opłucz patelnię i załóż uszczelkę. Aby zainstalować nową pompę, wykonaj te same kroki w odwrotnej kolejności. Na koniec zamocuj mocowania silnika i napełnij silnik nowym olejem. Kiedy olej jest zużyty warto spuścić go w miejscu do tego przeznaczonym, firmy, które przechowują olek przepracowany posiadają odpowiednie zbiorniki, czy też urządzenia takie jak pompa do oleju przepracowanego. Wylanie starego oleju bez zabezpieczenia może doprowadzić do skażenia, warto o tym pamiętać.