Nowoczesne obrabiarki CNC pozwalają na otrzymanie różnego rodzaju elementów, przykładowo do maszyn czy urządzeń.

Programowanie komputerowe maszyny pozwala na stworzenie kolejnych elementów o identycznych rozmiarach, co będzie istotne w przypadku większych partii różnego rodzaju części. Naturalnie zasada toczenia, użycie noży jest podobnie, jak w przypadku tokarek, które nastawione były ręcznie.

Toczenie CNC z wykorzystaniem programowania cyfrowego

Precyzyjna obróbka tokarką CNC

Oczywiście tokarka może skrawać zewnętrznie, polega to na usunięciu kolejnych warstw materiału z powierzchni o kształcie walca. Może być to toczenie wzdłużne, czy też profilowanie lub też toczenie czoła. W zależności od rodzaju obróbki dobiera się odpowiednie narzędzia i noże, która posiadają odpowiedni kształt, który chcemy nadać na poszczególnych elementach. Oczywiście możliwe jest także otoczenie wewnętrzne, nazywa się to także wytaczanie, w tym przypadku tworzony jest otwór, który może posiadać różnego rodzaju kształty, dodatkowo określamy także bardzo dokładnie jego głębokość. Bez względu na to, w jaki sposób obrabiany jest materiał, należy zwrócić uwagę na odpowiednie chłodzenie, często jest to chłodzenie za pomocą cieczy.

Toczenie możemy podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne, w przypadku toczenia zewnętrznego jest to skrawanie materiału po powierzchni, ostrze noża zdejmuje kolejne warstwy, aby uzyskać oczekiwany kształt. Oczywiście w przypadku otoczenia wewnętrznego możemy określić wszystkie niezbędne parametry, takie jak głębokością czy średnicę otworu. W przypadku otoczenia wewnętrznego można również wykonać różne kształty za pomocą różnych noży, możemy uzyskać wiele podzespołów do specjalistycznych maszyn. Często toczenie CNC wykorzystywane jest w przypadku produkcji części zamiennych do starszych modeli maszyn, gdzie części nie są już produkowane lub dostarczane przez producenta.

Naturalnie usługi tokarskie mogą dotyczyć różnego rodzaju metali, może być to stal nierdzewna czy też aluminium. Oczywiście w tym przypadku należy zwrócić uwagę na odpowiednie noże, prędkość obrotową. Dodatkowo podczas obróbki materiał się rozgrzewa, dlatego też często wykorzystywane jest chłodzenie przy pomocy cieczy.