Słomki plastikowe były gorącym tematem w ostatnich miesiącach. W miarę jak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niszczycielskich konsekwencji, jakie słomki wywierają na środowisko, a zwłaszcza życie w morzu, pojawiło się globalne wezwanie do całkowitego zakazu używania plastikowych słomek.

Ponieważ ruch nabiera tempa, osoby prywatne i firmy badają alternatywy dla plastikowych słomek. Niektóre z tych alternatyw obejmują słomki bambusowe, papierowe, ze stali nierdzewnej i biodegradowalnego plastiku. Chociaż powyższe alternatywy są znacznie bardziej zrównoważone niż plastikowe słomki, nie wszystkie z nich są dobrze przyjmowane przez konsumentów. Słomki wielokrotnego użytku są często postrzegane jako niehigieniczne, a słomki papierowe stają się po pewnym czasie rozmoczone. Nic dziwnego, że słomki PLA mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem! Są przejrzyste, funkcjonalne i działają tak samo jak plastikowe słomki.

Słomki są nie tylko wykonane z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego, ale wymagają także o 68% mniej zasobów paliw kopalnych do produkcji niż tradycyjne tworzywa sztuczne, a ponadto można je komercyjnie kompostować. Dzięki temu są bardziej zrównoważonym wyborem w porównaniu do swoich plastikowych odpowiedników.

Są również mocne, dobrze wytrzymują kontakt z napojami i są uważane za bardziej higieniczne, ponieważ są produktem jednorazowego użytku. Niektórzy mogą uznać za zaletę, że wyglądają i zachowują się jak plastikowe słomki, ale może być odwrotnie. Klienci nie znają różnicy między PLA a plastikowymi słomkami, więc nie jest im przekazywana żadna wiadomość o zrównoważonym rozwoju. Chociaż słomki PLA można kompostować komercyjnie, nie ma żadnej kontroli nad tym, co klient robi z tymi słomkami po ich użyciu. PLA wymaga bardzo specyficznych warunków, aby całkowicie się rozłożyć. Jeśli zostaną wysłane na składowisko lub trafią do naszych oceanów, mogą być równie szkodliwe jak plastikowe słomki. Takie same zasady dotyczą, kiedy kupujemy eko słomki papierowe, które co prawda nie szkodzą środowisku naturalnemu i rozkładają się szybciej, ale należy je poddawać recyklingowi bądź kompostowaniu.