Wiele osób zastanawia się, kiedy ekspres wymaga odkamieniania.

Niektóre nowe modele mają lampkę kontrolną, która ostrzega o gromadzeniu się kamienia, ale starsze modele nie mają takiej funkcji. Należy zatem odkamienić ekspres do kawy ręcznie, przepuszczając przez urządzenie wodę z odkamieniaczem. Następnie należy ekspres wypłukać czystą wodą, najlepiej dwa razy.

Jak często trzeba odkamienić ekspres do kawy?

Jak użyć odkamieniacza w płynie do czyszczenia ekspresu do kawy

Jeśli kawa nalewa się wolniej, widzisz kredowobiałą pozostałość we wnętrzu maszyny, urządzenie nadal kapie po wydaniu kawy, może to oznaczać, że konieczne jest przeprowadzenie odkamieniania ekspresu do kawy. Przed rozpoczęciem procesu odkamieniania odłącz ekspres od gniazdka elektrycznego, opróżnij zbiornik na wodę i przygotuj roztwór wody i odkamieniacza w odpowiednich proporcjach zalecanych przez producenta. Następnie wyjmij i wyczyść wszelkie odłączane części, takie jak zbiornik wody, pokrywkę, filtr wody, tackę ociekową.

Osusz i ponownie zainstaluj wszystkie odłączone części z wyjątkiem filtra wody. Napełnij zbiornik na wodę roztworem do usuwania kamienia, a następnie załóż pokrywę zbiornika. Włącz ekspres i uruchom cykl parzenia z roztworem czyszczącym, aby roztwór odkamieniający wyczyścił urządzenie. Powtarzaj tę czynność, aż urządzenie wyświetli monit o napełnienie zbiornika na wodę lub do momentu, gdy w zbiorniku zniknie widoczny kamień. Napełnij zbiornik świeżą, przefiltrowaną wodą i rozpocznij kolejny cykl, aby wypłukać wszelkie pozostałości z wnętrza ekspresu.

Cykl płukania ekspresu czystą wodą warto przeprowadzić dwa lub trzy razy. Odkamieniacz w płynie siemens pozwoli nam cieszyć się pełnią smaku i aromatu świeżo zaparzanej w ekspresie kawy. O ile odkamienianie ekspresu jest stosunkowo proste, ważne jest, aby cały proces przeprowadzać regularnie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą, rozważ napełnienie ekspresu do kawy filtrowaną wodą zamiast wody z kranu, aby zmniejszyć osadzanie się kamienia.