Robotic Process Automation to technologia, która pozwala każdemu skonfigurować oprogramowanie komputerowe do emulacji czynności wykonywanych przez człowieka. Programy tego rodzaju mogą udawać wykonywanie zadań przez ludzi.

Pomaga to zautomatyzować wiele czynności powtarzanych na co dzień przez pracowników. Przykładowo część zadań związanych z obsługą klienta. Odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie może z powodzeniem odpowiadać na najczęściej zadawane pytania przez klientów. Dzięki remu możemy zaoszczędzić na dziale obsługi klienta. Z pewnością oprogramowanie tego rodzaju można wykorzystywać do wielu innych celów. W przeciwieństwie do innych tradycyjnych rozwiązań IT, RPA umożliwia organizacjom automatyzację czynności za ułamek dotychczasowych kosztów. Obecnie Robotic Process Automation jest coraz bardziej poszukiwanym rozwiązaniem przez wiele przedsiębiorstw. Można znaleźć wiele różnych czynności które można dość łatwo zautomatyzować. Przykładowo w księgowości, gdzie można usprawnić wiele czynności, związanych z obiegiem dokumentów wewnątrz firmy.

Dokładna analiza wszystkich czynności, które na co dzień wykonywane są przez pracowników, z pewnością pozwoli znaleźć wiele pomysłów na usprawnienie pracy dzięki automatyzacji. Firmy specjalizujące się we wdrażaniu Robotic process automation mogą dokładnie przeanalizować które czynności można zautomatyzować. Dzięki temu można realizować metody wykorzystania oprogramowania w celu usprawnienia procesów biznesowych bez zwiększania liczby pracowników i kosztów. RPA zapewnia przedsiębiorstwom możliwość obniżenia kosztów personelu oraz wyeliminowania wielu błędów ludzkich. Boty są zazwyczaj tanie i łatwe do wdrożenia, nie wymagają niestandardowego oprogramowania ani głębokiej integracji systemów. Z pewnością warto zautomatyzować najprostsze czynności zamiast zatrudniać do ich wykonywania pracowników. Obecnie kiedy w każdym dziale dużej firmy znajduje się komputer można połączyć je w sieci lokalnej i usprawnić pracę.