Akcje to bez wątpienia jeden z najstarszych sposobów na przeprowadzanie inwestyćji giełdowych. Ich popularność nie słabnie, nawet w obliczu pojawienia się nowych instrumentów finansowych. Wybierają je nie tylko początkujący inwestorzy, ale także ci znacznie bardziej zaawansowani. Czym dokłądnie są akcje? Gdzie i jak można stać się ich posiadaczem? Sprawdź nasz poradnik!
Co to jest akcja?
Akcje to najbardziej znane na świecie papiery wartościowe.
Rola papieru wartościowego sprowadza się do reprezentowania własności danej spółki. Łatwo to zobaczyć na przykłądzie. Jeśli wartość określonej spółki wynosi ok. 500,000,000 PLN, a przedsiębiorstwo wyemitowało powiedzmy 100,000,000 akcji, wówczas wartość każdej z nich to 3 PLN.
Charakterystyczną cechą akcji jest wyjątkowo wysoka stopa zwrotu w porównaniu do ryzyka podejmowanego przez inwestora. Przynoszą więc znacznie większe zyski niż popularne stopy procentowe, a przy tym są znacznie mniej ryzykowne niż inwestycje w fundusze hedgingowe lub nieruchomości. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak i gdzie kupić akcje czytaj dalej nasz poradnik.
Na czym polega kupno akcji?
Zakupu akcji można dokonać za pośrednictwem brokera, tj. Saxo Bank Polska, dom maklerski lub fundusz inwestycyjny.
Metody te różnią się pomiędzy sobą rodzajem poszczególnych akcji spółek, a także stopniem skomplikowania, z jakim odbywa się sam proces zakupu.
- broker
Wybierając na pośrednika brokera, inwestor znacząco ułatwia sobie zakup akcji. W tym wypadku nie ma konieczności fizycznego zawarcia umowy, a każda operacja na rachunku jest realizowana przez internet. Warto jednak przy tym pamiętać, że kupno akcji za pośrednictwem brokera nie czyni inwestora ich właścicielem. Nabywa on jedynie tzw. CFD, czyli kontrakty na różnicę kursową. Wbrew pozorom nie jest to wada, gdyż zakup akcji poprzez kontrakty CFD daje możliwość zarobku, a o to przecież chodzi w inwestowaniu.
- dom maklerski
Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej tradycyjne miejsce zakupu akcji. Podobnie jak to jest w przypadku brokera, również w domu maklerskim inwestor zarabia na różnicy między ceną akcji podczas kupna i w trakcie sprzedaży. Jednak w tym wariancie, trader staje się właścicielem akcji i może z tego faktu czerpać dodatkowe korzyści.
- fundusz inwestycyjny
Uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym można nabyć za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku, który ma w swojej ofercie taką usługę. Należy pamiętać, że fundusz nie daje pewnej szansy na zysk. Tak samo jak w przypadku brokera czy domu maklerskiego jest z nim związane ryzyko straty środków.