Hantle bitumiczne zwane inaczej kompozytowymi jest to sprzęt sportowy wykorzystywany do wykonywania treningów siłowych przez początkujących, zaawansowanych użytkowników domowych i profesjonalnych siłowni. Dzięki swojej wszechstronności ten rodzaj hantli jest jednym z najpopularniejszych na rynku, zarówno polskim jak i światowym.

Budowa tego typu zestawu nie jest skomplikowana, a dodatkowo pozwala na bardzo dużą regulację. Hantle bitumiczne na przykład takie: https://sport-blast.pl/hantle-bitumiczne pozwalają na odjęcie lub dodanie ilości talerzy bitumicznych w celu zmniejszenia lub zwiększenia wagi zestawu hantli kompozytowych w celu zwiększenia lub zmniejszenia ich ciężaru.

Krótko mówiąc hantle bitumiczne składają się z obciążeń bitumicznych czyli krążków, które wykonane są z mieszaniny lepiszcza, kruszywa i wypełniacza, a wszystko to jest zamknięte w szczelnej obudowie z tworzywa sztucznego. Gryfów krótkich do hantli, które zapewniają miejsce na umieszczenie obciążeń. Najczęściej wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego, dzięki czemu mamy duży wybór. Końcową składową takiego zestawu są zaciski – śrubowe lub sprężynowe, które utrzymują talerze bitumiczne w miejscu zapewniając bezpieczeństwo przy kolejnych seriach.

Hantle bitumiczne czy hantel bitumiczny

Co wybrać gdy zdecydujemy się na ten typ hantli? Wybrać zestaw hantli bitumicznych czy pojedynczą hantlę bitumiczną?

Zestaw hantli bitumicznych na pierwszy rzut oka wydaje się droższą opcją, ale należy pamiętać, że z czasem większość ćwiczących potrzebuje kolejnych obciążeń lub hantli przez co wbrew pozorom tańsza pojedyncza hantla bitumiczna w pewnym momencie będzie potrzebować dokupienia hantli lub obciążeń. Przełoży się to na wyższą cenę ponieważ w sklepach ze sprzętem sportowym zestawy składające się z dwóch hantli są tańsze, niż zakup dwóch pojedynczych hantli.

Z czego składa się zestaw hantli bitumicznych? Z obciążeń bitumicznych (ilość jest zależna od wagi zestawu), z gryfów krótkich do hantli (ich długość zależna jest od ilości talerzy) oraz zacisków (dwie sztuki).

Hantle kompozytowe

Hantle kompozytowe to dokładnie hantle bitumiczne czyli jak już wcześniej wspominaliśmy sprzęt sportowy wykorzystywany w treningach siłowych. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród użytkowników domowych siłowni oraz osób początkujących. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że ten typ hantli wybacza więcej błędów podczas ich używania, na przykład:

  • zbyt energiczne odłożenie hantli na ziemię – rzucanie hantlami jest z reguły złym pomysłem, ale czasami każdemu może się taka sytuacja zdarzyć, w takim wypadku hantle kompozytowe będą bardziej „wyrozumiałe” dla naszych podłóg,
  • przesunięcie hantli po niezabezpieczonej podłodze – w przypadku hantli kompozytowych nie rysują one podłóg.

Jak widać hantle bitumiczne jest to jeden z najpopularniejszych wyborów nie bez powodu. Pozwalają one na wykonanie treningu sprawnie, komfortowo oraz przede wszystkim bezpiecznie.