Obecnie coraz więcej zwolenników zdobywają systemy elektrostymulacji mięśni, jest to bardzo interesująca alternatywa dla ćwiczeń na siłowni. Elektrody pobudzają pewne partie mięśni.

Korzystają z nich sportowy, jak również osoby które przechodzą rehabilitację po urazach. Stymulacja nerwowo-mięśniowa wykorzystuje prąd elektryczny z urządzenia i przesyła go do wybranego mięśnia. Prąd elektryczny aktywuje potencjał czynnościowy mięśnia, tworząc w ten sposób skurcz mięśni. Skurcz ten nie jest tym samym, co skurcz powstający podczas treningu, jednak istnieją pewne korzyści z jego stosowania w połączeniu treningiem na siłowni. EMS wymaga zastosowania co najmniej dwóch elektrod powierzchniowych na skórze, aby impulsy elektryczne mogły wywołać skurcz mięśni. EMS koncentruje się głównie na wysyłaniu prądu do grup mięśniowych w celu wywołania reakcji mięśni i ich pobudzenia. Na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń, od prostych domowych urządzeń wyposażonych w prostą baterię, i kilku elektrod. Jednak do zastosowań profesjonalnych wykorzystuje kombinezony lub kamizelki EMS. Bardzo wygodne są kombinezony EMS, które posiadają elektrody w spodniej części. Ich zaletą jest ścisłe przyleganie do ciała.

 

Elektrody nie przesyłają się i pobudzają dokładnie te partie mięśni na których nam zależy. Kombinezony do elektrostymulacji muszą ściśle przylegać do ciała, pozwalając nam nie tylko poruszać się naturalnie, ale także wykonywać ruchy bez utrudnień, pozwala nam wykonywać ćwiczenia w komfortowy sposób. Pozwala nam to przykładowo wykonywać różne codzienne czynności, może być stosowany podczas pracy. Kombinezon posiada także wiele ustawień, dzięki którym możemy zwiększać lub też zmniejszać natężenie. Jest to bardzo ważne aby właściwie przeprowadzić trening. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie https://www.fitxpress.pl/ems-efekty-i-dzialanie/. Dowiemy się jak dobrać najlepszą kamizelkę oraz jak z niej korzystać. Trzeba także odpracować dokładny plan ćwiczeń, który warto skonsultować z profesjonalnym trenerem.