Kontrakty futures czyli kontrakty terminowe to instrumenty finansowe pochodne, które polegają na ustalaniu transakcji na akcjach po określonej cenie w danym momencie.

Kontrakty dotyczą przyszłości, wówczas ustalamy jaką cenę zapłacimy za akcję konkretnego dnia. W tym przypadku w momencie wygasania kontraktu obie strony zobowiązane są do zrealizowania transakcji kupna sprzedaży. W ten sposób inwestorzy mogą spekulować na temat przyszłych cen, oczekując ich wzrostu, natomiast sprzedający oceniają, że dane instrumenty finansowe nie będą drożały.

Zabezpieczenie cen i spekulacja na instrumentach finansowych

Rynek futures jest bardzo ważnym elementem globalnej gospodarki, ponieważ umożliwia inwestorom zabezpieczenie pozycji przed wahaniem cen towarów czy instrumentów finansowych. Kontrakty futures umożliwiają kontrolowanie ryzyka i zmniejszanie niepewności, co jest bardzo istotne dla funkcjonowania wielu branż. Podstawową cechą kontraktów futures jest ich standaryzacja. Oznacza to, że kontrakty futures na daną jednostkę towaru lub instrumentu finansowego są identyczne pod względem wielkości, jakości, terminu dostawy i sposobu rozliczenia. Dzięki temu inwestorzy mogą łatwo i szybko porównywać różne kontrakty futures i określić czy dana inwestycja ma szanse zwrotu.

Więcej informacji na temat handlu na rynku futures

Handel na rynku futures odbywa się przez całą dobę, przez pięć dni w tygodniu, co oznacza, że inwestorzy z różnych części świata mają dostęp do tego rynku o różnych porach dnia. Warto wiedzieć że rynek futures obejmuje szeroki zakres towarów oraz różnych instrumentów finansowych. Są to metale szlachetne, ropa naftowa, waluty, płody rolne czy obligacje. Wiele firm korzysta z kontraktów futures, aby zabezpieczyć swoje pozycje przed niekorzystnymi zmianami cen.

Dla inwestorów, kupujących rynek futures to możliwość zabezpieczenia się przed wysokim wzrostem cen towarów, które muszą nabyć w określonym terminie. Przykładowo firmy, które potrzebują do bieżącej produkcji płodów rolnych, mogą zabezpieczyć w ten sposób dostawy po maksymalnych, akceptowalnych przez nich cenach.