Każdy trader prędzej czy później będzie musiał poszukać swojej własnej strategii inwestycyjnej, która z jednej strony będzie dostosowana do preferencji inwestora, a z drugiej strony będzie generować satysfakcjonujący zysk. My przedstawiamy kilka przykładowych strategii handlowych, które być może będą inspiracją do rozbudowania jej o własne, autorskie rozwiązania.

Day Trading na podstawie EMA 

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych stylów handlu, jakim jest day trading. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na ten rodzaj tradingu, szczególnie w dzisiejszych czasach gwarantujących dostęp do nowoczesnych platform inwestycyjnych. Przejdź do strony, by poznać wszystkie istotne funkcjonalności platformy tradingowej. 

Jak zatem wygląda day trading na podstawie średnich kroczących? Najlepiej sprawdza się okres EMA 8 i oczekiwanie, aż cena przebije średnią, kierując się w zgodzie z trendem. To moment, w którym możemy otworzyć transakcje. Jest to jedna z tych strategii, która daje dużo możliwości wejścia. Jako minus warto jednak zaliczyć potrzebę biegłego poznania analizy technicznej, bez której stosowanie tej strategii będzie nieefektywne. 

Podążaj za trendem

Strategia podążania za trendem dla traderów średnioterminowych spełnia wszystkie teoretyczne podstawy, które mówią o konieczności gry w zgodzie z panującym sentymentem na rynku. Ta uniwersalna strategia, w połączeniu z dodatkowymi wskaźnikami ADX i MACD daje nam spory potencjał do osiągania zysków w średnim terminie. Sygnałem wejścia jest wskaźnik MACD powyżej wartości zerowej i linia sygnału +DI znajdująca się powyżej linii sygnału -DI. Jeśli dodatkowo zastosujemy średnie kroczące o okresach 4 i 10 a pierwsza z nich przekroczyła drugą, jawi nam się doskonały sygnał wejściowy do transakcji.

Handel na wybiciach

Strategia opierająca się na otwieraniu transakcji na wybiciach stanowi jeden z łatwiejszych sposobów na efektywny trading, minimalizujący szum w postaci średnich, oscylatorów i wskaźników. Jedyny warunek, który wpływa na naszą skuteczność to prawidłowe określenie poziomów wsparcia i oporu. Wiele już napisano o dynamice trendu, która przebija ważny poziom oporu lub wsparcia. W takiej sytuacji cena przebijając konkretny poziom, uzyskuje dodatkową dynamikę, zwiększającą możliwy zysk. Ta prosta strategia, połączona z ogólnym obrazem Fal Elliotta może dać imponujące efekty.

To zaledwie trzy z wielu popularnych i powszechnie stosowanych strategii Forex. Bez względu na to, czy jedynie zainspirujemy się konkretnym elementem strategii, czy też zechcemy w całości skopiować podejście do handlu, musimy pamiętać, że nie każdy styl handlu będzie dostosowany do naszych potrzeb, preferencji, własnego stylu tradingu i czasu, jaki chcemy spędzać przed wykresami. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze stworzyć system transakcyjny oparty w 100% na założeniach, które sami ustalimy.