Początkowo zatrudnienie i praca z prawnikiem mogą wydawać się niektórym osobom przytłaczające. Ważna jest także kwestia kosztów, ale zawsze należy to porównać z kosztem braku zatrudnienia radcy prawnego.

Jeśli chodzi o prawo pracy, dobry adwokat może pomóc w ochronie twoich praw, jeśli zostałeś niesłusznie zwolniony, dyskryminowany, lub w inny sposób źle traktowany. Istnieją dwa różne rodzaje prawników prawa pracy, mianowicie tacy, którzy pracują w imieniu pracodawców głównie w celu zapewnienia zgodności z przepisami oraz tacy, którzy pracują dla poszkodowanych pracowników. Nie każda kwestia prawna wymaga porady prawnej, takiej jak uzgodnienie warunków oferty pracy lub prośba o podwyżkę, ale niektóre spory i procedury są znacznie bardziej skuteczne z pomocą pełnomocnika. Co więcej, prawdopodobnie potrzebujesz adwokata, jeśli próbujesz odzyskać utracone zarobki lub bezpieczeństwo w pracy, masz spór o urlop lub chcesz wszcząć postępowanie o dyskryminację. Prawnicy chronią również pracodawców przed nieuczciwym postępowaniem pracowników. I niezależnie od godzinowych opłat i związanych z tym kosztów wynajmu prawnika, czasem adwokat prawo pracy pobiera opłatę tylko, jeśli wygra sprawę, a większość oferuje bezpłatną wstępną konsultację.

Pracodawca zwykle będzie miał przedstawicielstwo prawne, a duże korporacje mają w swoim imieniu całe zespoły prawne.

Prawo pracy obejmuje stosunkowo szeroki zakres zagadnień związanych z relacjami prawnymi między pracodawcą a pracownikiem. Obejmują one przepisy dotyczące płac i godzin pracy, dyskryminację i mobbing, urlopy rodzinne i zwolnienia lekarskie oraz inne świadczenia pracownicze. Ponieważ prawo pracy i przepisy zmieniają się często, potrzebujesz adwokata, który jest obeznany z tą dziedziną prawa. Możesz znaleźć adwokata poprzez polecenia od znajomych, rodziny, współpracowników lub stron kancelarii prawniczych online. Upewnij się, że otrzymałeś od adwokata kosztorys opłat i zadaj pytania, jeśli nie rozumiesz jakichkolwiek kwestii prawnych.