Opakowania ekologiczne wykorzystują materiały i techniki produkcyjne w celu zmniejszenia zużycia energii i zmniejszenia szkodliwego wpływu opakowań jednorazowych na środowisko.

Ekologiczne rozwiązania opakowaniowe często obejmują materiały biodegradowalne i nadające się do recyklingu, a nie materiały takie jak plastik i styropian. Z kolei ekologiczne procesy produkcyjne podejmują kroki w celu zmniejszenia ich mocy wyjściowej i zmniejszenia liczby wytwarzanych przez nie emisji gazów cieplarnianych.

Jakie pojemniki na zupę są najbardziej ekologiczne?

Materiały ulegające biodegradacji i nadające się do recyklingu użyte w jednorazowych ekologicznych opakowaniach mogą przybierać różne formy. Są to zazwyczaj biotworzywa lub inaczej tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego, zazwyczaj z włókien, celulozy i skrobi, jak PLA czy bagassa, a także papier makulaturowy i produkty pokonsumenckie z recyklingu, takie jak przetworzone worki, torby, pudełka oraz opakowania zbiorcze. W ostatnim czasie zwłaszcza opakowania na bazie skrobi kukurydzianej i ziemniaczanej, a także z włókien trzciny cukrowej odnotowały znaczny wzrost zainteresowania. Co to oznacza, że opakowanie jest ekologiczne?

Chociaż mają wiele właściwości podobnych do plastiku, opakowania takie jak pojemniki na zupę na bazie skrobi czy włókien roślinnych są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż opakowania plastikowe.

Tego rodzaju tworzywo jest wszechstronne w swoich zastosowaniach, można z takiego materiału wytwarzać butelki, worki na śmieci, torby, opakowania na towary sypkie, a także do pakowania dań na wynos w branży gastronomicznej. Polikwas mlekowy lub PLA to popularne biodegradowalne tworzywo sztuczne wykonane z kwasu mlekowego. Może być stosowany zamiast tradycyjnego plastiku na bazie ropy naftowej i zwykle pochodzi z odpadów rolniczych, w tym skrobi roślinnej z kukurydzy, trzciny cukrowej lub wysłodków buraczanych. Z takich materiałów można również produkować jednorazowe kubki na kawę i pojemniki na zupę, ponieważ nie przemiękają i są odporne na zgniecenia czy pękanie.

Wybierając ekologiczne pojemniki na zupę zwróć uwagę, aby były one dostatecznie sztywne oraz wytrzymałe. Pojemniki powinny być również odpowiednie do kontaktu z żywnością i nie mogą zawierać żadnych niebezpiecznych czy szkodliwych substancji.