Adwokaci często rozpoczynają karierę jako wspólnicy kancelarii prawnej. Po kilku latach pracy z bardziej doświadczonymi prawnikami mogą starać się zostać partnerami w firmie.

Niektórzy doświadczeni prawnicy zostają sędziami, a inni dołączają do jako wykładowcy do wydziałów szkół prawniczych. Większość adwokatów pracuje w prywatnych lub korporacyjnych kancelariach. Niektóre służą jako wewnętrzne doradztwo dla korporacji, co oznacza, że faktycznie są one zatrudnione przez firmy, które reprezentują. Prawie jedna czwarta wszystkich prawników pracuje na własny rachunek. Jednak we wszystkich przypadkach większość ich pracy odbywa się w biurach. Adwokat musi czasem podróżować, aby spotkać się z klientami i, zależnie od jego specjalizacji, stawić się w sądzie w celu uczestniczenia w procesach i mediacji. Prawnicy zajmujący się sprawami karnymi spędzają część czasu w więzieniach, gdzie przebywają ich klienci. Jest to jednak mniej powszechne w niektórych dziedzinach, takich jak prawo nieruchomości czy spadkowe. Praca prawnika wymaga ciągłego dotrzymywania terminów. Może to spowodować wiele nadgodzin, szczególnie dla praktykujących w pojedynkę, którzy mogą nie mieć współpracowników, na których mogliby polegać. Prawnicy są licencjonowani przez państwo, w którym praktykują, udzielając porad i reprezentując klientów w kwestiach prawnych, w tym dotyczących praw zwierząt. Mogą reprezentować osoby, grupy osób jako jedną stronę procesową, firmy, a nawet rząd.


Adwokaci przeprowadzają wywiady z nowymi klientami i spotykają się z obecnymi klientami, aby udzielać im porad prawnych. Więcej informacji na temat przepisów prawnych znajdziemy na stronie https://smadwokaci.pl/aktualnosci/. Trudno byłoby znaleźć prawnika, który pracuje mniej niż 40 godzin tygodniowo, a większość pracuje znacznie więcej. Ci, którzy pracują w dużych firmach, należą do tych, którzy spędzają najwięcej czasu w pracy, podobnie jak ci, którzy prowadzą prywatną praktykę. Niektórzy są dostępni na wezwanie, na przykład ci, którzy reprezentują oskarżonych w sprawach kryminalnych i być może będą musieli odbyć nieplanowaną podróż do więzienia za kilka godzin, ponieważ klient nie chce rozmawiać z władzami bez obecności jego prawnika. Ten rodzaj działalności jest jednak zwykle zarezerwowany dla praktykujących w pojedynkę i młodszych współpracowników.