Wielu przedsiębiorców prowadzi obecnie działalność gospodarczą, która w głównej mierze opiera się na importowaniu oraz eksportowaniu towarów zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza nią.

Dokonując odprawy celnej, starając się o pozwolenie celne, status AEO lub procedurę uproszczoną albo procedurę TIR, konieczne jest posiadanie specjalnego numeru EORI. Warto uzyskać więcej informacji na temat tego numeru ewidencyjnego, który jest niezbędny przedsiębiorcom prowadzącym import i eksport poza krajami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej.

Podstawowe informacje na temat numeru EORI

Co warto pamiętać o numerze EORI?

Każdy przedsiębiorca, który chce sprzedawać albo kupować towary z krajów, które nie leżą w Unii Europejskiej, ma obowiązek posiadania specjalnego numeru EORI. Jest to numer znajdujący się w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Zadaniem tego numeru jest bezproblemowa identyfikacja przedsiębiorców w kontaktach i procesach celnych na obszarze Unii Europejskiej. Brak takiego numeru sprawia, że import i eksport towarów jest niemożliwy.

Warto pamiętać, że obowiązek posiadania numeru EORI nie dotyczy osób, które przewożą towary spoza Unii Europejskiej do celów prywatnych. Uzyskanie numeru EORI nie jest trudnym zadaniem. Dzisiaj takie sprawy można niezwykle łatwo załatwiać za pośrednictwem specjalnych systemów internetowych. Oznacza to, że możliwe jest wygodne rozwiązanie kwestii nadania numeru EORI, ale konieczne jest posiadanie pewnych dokumentów oraz stosownej wiedzy. Na szczęście można skorzystać z pomocy fachowców w tym zakresie.

Wiele informacji związanych z numerem EORI można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://daumanlogistics.pl/co-to-jest-numer-eori/. Oprócz tego na polskim rynku działają różnego typu firmy i agencje celne, które chętnie udzielają wsparcia w zakresie załatwiania różnego rodzaju formalności celnych. Między innymi mogą one w imieniu klienta przygotować wniosek i inne dokumenty niezbędne do uzyskania wspomnianego wyżej numeru identyfikacyjnego. Warto skorzystać z ich usług, aby wszystko zostało załatwione zgodnie z przepisami.